Меню
  • Ua
  • En
  • Ru
  • Ua
  • En
  • Ru
  • Мене зупинили поліцейські на вулиці: як діяти?

    Повна юридична пам’ятка при спілкуванні із поліцією тут.

    Отже, уявімо гіпотетичну ситуацію: ви гуляєте вулицею, і вас зупиняють поліцейські. Згідно зі статтею 1 Закону України «Про Національну поліцію», поліцейські наділені функцією підтримання публічної безпеки і порядку. Вони мають право застосовувати обґрунтовані превентивні заходи, а також у деяких випадках – заходи примусу.

    Проте для кожного виду таких заходів повинні бути причини та нормативно-правові акти, на підставі яких такі заходи проводяться (частина 2 статті 31 Закону України «Про Національну поліцію»). Таким чином, поліція зобов’язана роз’яснити вам порядок проведення превентивних заходів, а також ваші права при їх проведенні.

    До превентивних, тобто попереджувальних, заходів належать перевірка документів, опитування, поверхнева перевірка і огляд та інше. Також, у зв’язку із введенням на території України воєнного стану, повноваження щодо перевірки документів, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян можуть надаватися визначеним уповноваженим особам інших держорганів, наприклад, СБУ, Національної гвардії, Держприкордонслужби, Державної міграційної служби, Держмитслужби та Збройних Сил.

    ▪▪▪

    ЧИ МОЖУ Я СПИТАТИ У ПОЛІЦЕЙСЬКОГО ЙОГО ЧИ ЇЇ ІМ’Я, ПОСВІДЧЕННЯ, ЖЕТОН, ЗНІМАТИ НА КАМЕРУ?

    Згідно із частиною 3 статті 18 Закону України «Про Національну поліцію», у поліцейського можна спитати ім’я, посаду та спеціальне звання, бажано навіть занотувати цю інформацію. Те саме стосується і документів – можна попрохати показати посвідчення (поліцейський не повинен випускати його з рук) та нагрудний знак, які законом не заборонено фотографувати (стаття 20 Закону України «Про Національну поліцію»).

    Не зайвою буде і відеофіксація вашої розмови із поліцейськими, яка також не заборонена законом, адже інформація про суб’єктів владних повноважень (у тому числі поліцейських) не є конфіденційною (стаття 21 Закону України «Про інформацію»).

    ▪▪▪

    ЧИ МАЮТЬ ПРАВО ПОЛІЦЕЙСЬКІ ПЕРЕВІРЯТИ В МЕНЕ ДОКУМЕНТИ?

    Перевірити ваші документи можуть якщо:

    • ви схожі на особу, яка перебуває в розшуку, зникла безвісти або (цей пункт додали у зв’язку із введенням воєнного стану) самовільно залишила місце для утримання військовополонених;
    • існує достатньо підстав вважати, що ви вчинили або маєте намір вчинити правопорушення;
    • у вас є наркотичні засоби та інші речі, обіг яких обмежений або заборонений;
    • інше (повний перелік міститься у статті 31 Закону України «Про Національну Поліцію»).

    Не дивлячись на те, що пандемія коронавірусної інфекції вже не є першочерговою проблемою в Україні, період дії надзвичайної ситуації в Україні продовжений до 31 грудня 2022 року. Таким чином, всі особи, перебуваючи на вулиці, повинні мати при собі документи, що посвідчують особу.

    Повний перелік документів, які можуть посвідчити вашу особу (окрім загальновідомих паспорта громадянина України, закордонного паспорта та посвідчення водія), можна знайти у частині 1 статті 13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус». Разом із тим, навіть якщо ваш документ, який посвідчує особу, втратив чинність і ви не встигли його замінити, на час дії воєнного стану він вважається таким, що посвідчує вашу особу і ви можете сміливо його пред’являти правоохоронним органам.

    Якщо у вас при собі немає жодного документа, який посвідчує вашу особу, поліцейські мають право вас затримати із метою встановлення вашої особи тільки у випадку, якщо ви вчинили адміністративне правопорушення (стаття 263 Кодексу України про адміністративні правопорушення, надалі – КУпАП) або якщо ви підозрюєтеся у вчиненні злочину (стаття 208 Кримінального процесуального кодексу України, надалі – КПК).

    ▪▪▪

    ЧИ МАЮТЬ ПРАВО ПОЛІЦЕЙСЬКІ ПРОВОДИТИ ПОВЕРХНЕВУ ПЕРЕВІРКУ І ЯК ВОНА ПОВИННА ВИГЛЯДАТИ?

    Поверхневу перевірку мають право проводити тільки у випадках, які чітко визначені законодавством. Наприклад, якщо існує достатньо підстав вважати, що особа має при собі наркотичну або психоактивну речовину. Закон не роз’яснює, як визначити «достатність» таких підстав. Проте на практиці випадки, коли поліцейські вважають, що у громадянина при собі є наркотичні засоби або психотропні речовини, не є поодинокими.

    Варто розуміти, що підстава повинна бути вмотивованою, ви також маєте право вимагати підтвердження наявності цієї підстави. Якщо поліцейські говорять щось типу «ви підозріло виглядаєте» або «ми вважаємо, що у вас із собою наркотики», це не може вважатися достатньою підставою.

    Поверхневу перевірку має право проводити поліцейський однієї статі із особою, яку перевіряють. У небінарної особи повинні спитати думку щодо статі перевіряючого/-ої. У невідкладних випадках таку перевірку може здійснювати будь-який поліцейський, але вона буде обмежуватися лише використанням спеціального приладу чи засобу (частина 3 статті 34 Закону України «Про Національну поліцію»).

    Поверхнева перевірка полягає у візуальному огляді особи, проведенні по поверхні вбрання особи рукою, спеціальним приладом або засобом (наприклад, металошукачем), візуальному огляді речі (частина 1 статті 34 Закону України «Про Національну поліцію»).

    Засовувати руки до вас у кишені, відкривати та порпатися у вашій сумці/рюкзаку, змушувати знімати одяг/взуття не мають права.

    Разом із тим на вас покладається обов’язок на вимогу поліцейського самостійно показати йому вміст особистих речей під час такого огляду (частина 6 статті 34 Закону України «Про Національну поліцію»). Під час поверхневої перевірки не складається протокол і не залучаються свідки, також при ній не повинен бути присутній ваш адвокат.

    Якщо у вас все-таки виявили наркотичну речовину в ході проведення поверхневої перевірки, поліцейські повинні забезпечити її схоронність та огляд згідно із вимогами, які зазначені у статті 237 Кримінального процесуального кодексу України.

    ▪▪▪

    DRUGSTORE надає безплатні первинні юридичні консультації на тему психоактивних речовин і дотичних питань. Якщо вам потрібна порада юриста – пишіть.

    Ви можете написати нашому юристу і отримати письмову відповідь на своє питання. Спілкування відбувається у Телеграмі за допомогою @OverdoseHelpBot

    • ✅Заходьте в бот
    • ✅Шукайте поле Заявка на первинну юридичну консультацію – там лишайте своє запитання
    • ✅Відповідь прийде на електронну пошту, яку ви вкажете у формі

    #юридичнаконсультація #поліція #юрист

    Може бути цікаво
    ANASTASIIA ZHURAVEL
    Автор статті 15
    0
    Поділитися статтею
    Зворотній зв'язок

    Ідеї, колаборації, історії? Треба порада чи консультація? Розбираєшся а.k.a PRO в наркотиках або просто хочеш сказати, що ми котики? Пиши – відповімо!

    Дякуємо!
    Ваше питання надіслано.

    Ми надамо вам відповідь
    протягом трьох робочих днів.